Ranking UEFA

Od sezonu 2009/2010 została przeprowadzona reforma europejskich pucharów. Do najważniejszych zmian należy: zlikwidowanie Pucharu Intertoto oraz zmiana systemu eliminacji, zarówno do Ligi Mistrzów, jak i Ligi Europy (nowa nazwa Pucharu UEFA). Wydaje się, że większość zaproponowanych zmian jest korzystna dla Polski.

Liga Mistrzów

W tych rozgrywkach diametralnie zmienił się system eliminacji, który będzie składał się z dwóch niezależnych drabinek:

  • eliminacje dla "mistrzów" - wezmą w nich udział mistrzowie krajów sklasyfikowanych od 17 do 53 miejsca (czyli też mistrz Polski). Będą 4 rundy eliminacji (Polska startuje od 2 rundy), a do fazy grupowej awansuje 5 zespołów. Dodatkowo drużyny odpadające w 3 rundzie eliminacji, spadają do 4 rundy eliminacji do Ligi Europy, a odpadające w 4 rundzie, od razu lądują w fazie grupowej Ligi Europy.
  • eliminacje dla "nie mistrzów" - wezmą w nich udział zespoły z niższych miejsc w lidze z najlepszych krajów (z miejsc 1-15 w Rankingu UEFA). Będą one rywalizować w dwóch rundach eliminacyjnych i podobnie jak w eliminacjach "dla mistrzów", drużyny przegrywające będą spadać do odpowiedniej fazy w Lidze Europy. Z tych eliminacje do fazy grupowej Ligi Mistrzów także awansuje 5 drużyn.

Taki podział jest bardzo dobrą wiadomością dla Polski. Od teraz mistrz Polski aby uzyskać awans do fazy grupowej, nie będzie już musiał potykać się z drużynami z najlepszych lig europejskich, tylko z mistrzami średnich lig (do najsilniejszych z tej grupy w tej chwili należą: Belga, Dania i Szwajcaria).

System rozgrywek grupowych oraz dalszych faz nie uległ zmianie.

Zobacz szczegółowe rozstawienie drużyn w Lidze Mistrzów.

Liga Europy

Liga Europy zastąpiła stary Puchar UEFA. W związku z zlikwidowaniem rozgrywek Pucharu Intertoto, większość krajów (w tym Polska) otrzymało dodatkowe miejsce w Lidze Europy. Wydłużył się także system eliminacji, który będzie składał się aż z 4 rund. Same rozgrywki grupowe także uległy zmianie. Będzie z nich uczestniczyć 48 zespołów, podzielonych na 12 grup po 4 zespoły, które będą rozgrywać mecz i rewanż z każdym przeciwnikiem z grupy. Do kolejnej fazy awansują 2 najlepsze zespoły z każdej grupy, w której będą rywalizować dalej standardowo systemem pucharowym.

Dla Polski na pewno duża zaletą jest fakt, że mamy dodatkową drużynę w europejskich pucharach. Jednak z drugiej strony wydłużono eliminacje, które będzie zapewne trudniej przejść.

Zobacz szczegółowe rozstawienie drużyn w Lidze Europy.

Najnowszy Ranking UEFA

PozKraj04/0505/0606/0707/0808/09SumaLMLESuma
1Anglia15.57114.42816.62517.87515.00079.499437
2Hiszpania12.43715.64219.00013.87513.31274.266437
3Włochy14.00015.35711.92810.25011.37562.910437
4Niemcy10.57110.4379.50013.50012.68756.695336
5Francja11.42810.81210.0006.92811.00050.168336
6Rosja10.00010.0006.62511.2509.75047.625336
7Ukraina8.1005.7506.5004.87516.62541.850246
8Holandia12.0007.5838.2145.0006.33339.130246
9Rumunia5.50016.83311.3332.6002.64238.908246
10Portugalia8.1665.5008.0837.9286.78536.462235
11Turcja5.3754.0006.1009.7507.00032.225235
12Grecja6.1663.3334.6667.5006.50028.165235
13Szkocja4.7504.2506.75010.2501.87527.875235
14Belgia6.1255.5004.7004.5004.50025.325235
15Szwajcaria2.6259.3754.1006.2502.90025.250235
16Dania1.5003.5006.1255.1258.20024.450145
17Bułgaria2.3758.7505.1252.7502.25021.250134
18Czechy2.8754.6255.7505.1252.37520.750134
19Norwegia3.5005.4002.0005.4002.50018.800134
20Austria7.6253.2501.5003.2002.25017.825134
21Serbia4.2503.2502.1252.6253.00015.250134
22Izrael3.6251.5006.0002.3751.75015.250134
23Cypr1.3333.0001.7502.6666.33315.082134
24Szwecja3.0002.6661.1255.4002.50014.691145
25Słowacja1.3334.3332.0002.1664.83314.665134
26Polska2.5001.1252.6251.6665.00012.916134
27Chorwacja3.0000.3331.0003.6664.33312.332134
28Finlandia1.6662.3331.3332.6251.8339.790145
29Litwa2.5001.3331.8331.5002.5009.666134
30Irlandia1.3331.8332.8331.0002.5009.499134
31Łotwa3.1661.3332.1661.3331.1669.164134
32Słowenia3.5002.3331.2500.6661.3339.082134
33Białoruś0.5001.3331.0001.8334.0008.666134
34Bośnia i Hercegowina1.6661.5001.8331.8331.8338.665134
35Węgry4.1661.0001.0001.0001.0008.166134
36Islandia2.5000.8331.0001.1661.1666.665134
37Mołdawia1.5001.6661.5001.3330.6666.665134
38Gruzja2.6660.6661.1661.0001.1666.664134
39Liechtenstein2.0001.0002.0000.5000.0005.500011
40Macedonia0.3331.5001.1661.6660.5005.165134
41Azerbejdżan0.5001.3331.3330.6660.6664.498134
42Estonia0.8330.8331.5000.8330.3334.332134
43Albania1.0001.0000.8330.5000.6663.999134
44Kazachstan0.0001.0000.6660.7500.8333.249134
45Armenia0.5000.6660.5001.3330.0002.999134
46Walia0.0000.6660.6660.6660.3332.331134
47Irlandia Północna0.6660.5000.1660.5000.3332.165134
48Wyspy Owcze0.3330.6660.5000.3330.3332.165134
49Luksemburg0.3330.5000.1660.3330.0001.332134
50Czarnogóra0.0000.0000.0000.5000.5001.000134
51Andora0.0000.0000.0000.5000.0000.500134
52Malta0.3330.0000.1660.0000.0000.499112
53San Marino0.0000.0000.0000.2500.0000.250112
Copyright © 2009 boisko.info - Statystyki piłkarskie. Wszystkie prawa zastrzeżone.